|

ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE! SPIESZ SIĘ!

To już potwierdzone. WFOSiGW podało nam datę wycofania dofinansowania do energooszczędnych kotłów na gaz ziemny do ogrzewania domów z programu Czyste Powietrze. Zakaz ten będzie wprowadzony szybciej niż w 2027 r. Taki termin przewidywali eksperci, ale WFOŚIGW rozwiał wszelkie wątpliwości.

  • W czwartek, 17 października br., Komisja Europejska opublikowała pierwsze wytyczne, dotyczące dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), a doprecyzowujące wymóg wynikający z art. 17 ust. 15 dotyczący zaprzestania od 1 stycznia 2025 r., wszelkiego wsparcia finansowego dla „instalacji nowych wolnostojących kotłów zasilanych paliwami kopalnymi”.
  • Czy są wyjątki od zakazu dotowania kotłów na gaz ziemny? Jak już stwierdzono w art. 17 ust. 15 dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, możliwe jest zapewnienie zachęt finansowych do instalacji samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi po dniu 1 stycznia 2025 r., przy spełnieniu dwóch szczególnych warunków.
  • Nadal nie jest dla nas jasne, dlaczego Rada celowo zdecydowała się pójść w tej kwestii dalej niż Komisja Europejska, ale ostatecznie udało jej się uzyskać datę 2025 r. w ostatecznym tekście (ponieważ wiele innych przepisów od czasu ostatecznej wersji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest bardzo zbliżonych do stanowiska Rady). Tekst został już przyjęty i wszedł w życie, co skłoniło Komisję Europejską do opublikowania wytycznych. Na tym etapie nie ma możliwości zmiany tego przepisu w perspektywie krótko- i średnioterminowej, ponieważ żadna z trzech instytucji UE (Komisja, Rada i Parlament) nie jest za jego przyjęciem.

Jakie są wyjątki od zakazu dotowania kotłów na gaz ziemny?

Jak już stwierdzono w art. 17 ust. 15 dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, możliwe jest zapewnienie zachęt finansowych do instalacji samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi po dniu 1 stycznia 2025 r., przy spełnieniu dwóch szczególnych warunków:

  1. Są one finansowane w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności lub Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich , w szczególności zastąpienie instalacji opartych na węglu, torfie, brunatnym lub łupkach bitumicznych kotłami opalanymi gazem ziemnym oraz
  2. Zostały one wybrane do inwestycji przed 2025 r.

Jeśli chodzi o Polskę, to nie jest to łatwe, ale w tekście jest prawna możliwość dofinansowania kotłów gazowych w miejsce kotłów węglowych, jeśli zostaną one sfinansowane ze środków unijnych przed 2025 rokiem. Inną możliwą luką prawną jest sytuacja, w której organ publiczny ogłosi przed 2025 r., że kotły gazowe będą dotowane, co stworzy „uzasadnione oczekiwania” wobec osób, które mogą skorzystać z faktycznej wypłaty po 2025 r. – podkreśla ekspert SPIUG Janusz Starościk.

Co dalej z wytycznymi dla dyrektywy EPBD?

Po tych pierwszych wytycznych zostaną wydane inne podobne publikacje Komisji Europejskiej w celu wyjaśnienia ważnych pojęć dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, takich jak „budynki bezemisyjne”, „minimalne normy charakterystyki energetycznej”, a także „kotły na paliwa kopalne”, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 13 ust. 8 przekształconej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków dotyczącym ich stopniowego wycofywania do 2040 r. – podkreśla Janusz Starościk, prezes zarządu, SPIUG.

Źródło: SPIUG

Podobne wpisy