Cena prądu w górę! Jak mocno wzrośnie rachunek za prąd?
DLACZEGO CENA PRĄDU ROŚNIE?
Wzrost cen energii elektrycznej w Polsce wynika z kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim, ceny prądu są ściśle związane z kosztami paliw, zwłaszcza węgla, który wciąż dominuje w polskim miksie energetycznym. To prowadzi do drugiego istotnego czynnika – wysokich kosztów uprawnień do emisji CO2. Opóźniona transformacja energetyczna i niski udział odnawialnych źródeł energii sprawiają, że polska gospodarka jest jedną z najbardziej emisyjnych w Unii Europejskiej, co dodatkowo podnosi koszty produkcji energii z węgla i gazu, które są drogie zarówno w zakupie, jak i w użytkowaniu.
Podwyżki cen prądu wynikają także z koniecznych inwestycji, takich jak modernizacja elektrowni, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej, których koszty są uwzględniane w rachunkach za energię. Nie można również zapominać o innych czynnikach wpływających na cenę prądu, takich jak podatki, dodatkowe opłaty, koszty bilansowania energii oraz marża sprzedawców.
Z czego składa się rachunek?
Zużyta energia: Zużycie energii elektrycznej mierzy się w kilowatogodzinach (kWh). Aby obliczyć tę wartość, należy pomnożyć moc urządzenia przez czas jego pracy. Na przykład czajnik elektryczny o mocy 2000 W zużyje 4 kWh, jeśli będzie pracował przez dwie godziny. Średnie roczne zużycie energii w czteroosobowym gospodarstwie domowym wynosi około 2000-3000 kWh. Ceny 1 kWh różnią się w zależności od sprzedawcy energii, co wpływa na wysokość rachunków.
- opłata za energia czynną
- sprzedaż energii
Możliwa nazwa na fakturze:
Dostarczenie prądu: Jest to stały koszt, niezależny od zużycia energii (z wyjątkiem dodatkowych opłat). Opłata za dostarczenie prądu pokrywa koszty związane z przesyłem energii, naprawami sieci elektroenergetycznych, nowymi inwestycjami oraz bieżącą obsługą. Obejmuje zatem transport energii od elektrowni do domowej instalacji elektrycznej. Kwotę opłaty dystrybucyjnej ustala dystrybutor, więc pozostaje ona niezmieniona nawet po zmianie sprzedawcy energii. W ramach dystrybucji mogą być naliczane dodatkowe opłaty, takie jak abonamentowa, OZE, kogeneracyjna, przejściowa czy mocowa.
- opłata dystrybucyjna
- dystrybucja energii
- stała lub zmienna sieciowa
- opłata przesyłowa
Możliwa nazwa na fakturze:
Podatki: W kwocie rachunku zawarte są także podatki, obecnie energia elektryczna objęta jest podatkiem VAT w wysokości 23% i opłaty związane m.in. z kosztem emisji CO2, wspieraniem sektora energetyki w Polsce, akcyzą czy transformacją energetyczną.
Możliwa nazwa na fakturze:
- opłata kogeneracyjna, jakościowa
- dystrybucja mocowa
Dodatkowe usługi:Opłata za prąd może obejmować dodatkowe usługi, m.in. e-fakturę, ubezpieczenie czy pomoc techniczną. Wysokość abonamentu zależy od zakresu oferty wybranej u operatora systemu dystrybucyjnego. Wysokość dodatkowych opłat nie zależy od zużycia prądu. Jeśli korzystasz z podstawowego pakietu usług, te pozycje nie wliczają się do Twojego rachunku.
- opłata handlowa
Możliwa nazwa na fakturze:
JAK OBNIŻYĆ RACHUNEK ZA PRĄD?
Istnieje wiele sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Podstawą jest obniżenie zużycia prądu. Można to osiągnąć zarówno poprzez zmianę nawyków, jak i wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne. Warto więc pamiętać o wyłączaniu nieużywanych urządzeń, gaszeniu światła podczas wychodzenia z pomieszczeń czy włączaniu pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy są pełne. Oprócz tego wybierz energooszczędne urządzenia, zwłaszcza te, które konsumują duże ilości prądu, takie jak lodówka, pralka, płyta indukcyjna czy zmywarka.
Dobrymi sposobami na obniżenie ceny prądu jest także dostosowanie grupy taryfowej do swojego trybu życia oraz inwestycja w fotowoltaikę. Pamiętaj też o możliwości zmiany sprzedawcy energii na tańszego.
PROGNOZA NA 2025 ROK
Wysokość cen prądu w 2025 r. zależy w dużej mierze od tego, czy przedłużona zostanie maksymalna cena energii. W obecnym projekcie budżetu przewidziano na ten cel tylko połowę kwoty. Jeśli obecny mechanizm wsparcia nie będzie obowiązywał w kolejnym roku, można spodziewać się wzrostu cen nawet o ok. 25 proc. W tej prognozie zawarta opłata za energię czynną, koszty dystrybucji prądu i powrót opłaty mocowej.
Nie należy natomiast spodziewać się spadku cen energii, nawet w przypadku obniżki stawek na giełdach energii. W przypadku globalnych zmian cen prądu zmniejszą się raczej dopłaty rządowe, a nie rachunki gospodarstw domowych. Realnym scenariuszem jest jednak utrzymanie cen na stabilnym poziomie lub ewentualnie ograniczenie podwyżek do minimum.